fbpx

No-Touch Lazer

Bilgi Paylaştıkça Çoğalır

No-touch (dokunmadan) Lazer Nedir, Ne Değildir?

‘No-touch lazer’ ifadesinin Türkçe karşılığı ‘dokunmadan lazer’dir. ‘No-touch’ lazer ifadesi kullanılan yöntemi anlatmak için kullanılan ve daha çok piyasaya yönelik bir tanımlamadır. Bir genel terim olarak ‘excimer lazer’ miyopi, hipermetropi ve astigmatizmayı düzeltmek amacıyla gözümüzün kornea tabakasının ışığı kırma gücünü değiştiren bir dizi yöntemi ifade etmektedir. Günümüzde yaygın kullanılan iki yöntem PRK ve LASİK yöntemleridir. No-touch lazer bir PRK yöntemi olup bilimsel adı transepithelial-PRK ya da kısaca TE-PRK’dır.

Korneanın Yapısı

Excimer lazer işlemi gözümüzün ışığı kıran ilk tabakası olan kornea tabakasına uygulanmaktadır. Kornea gözümüzün en ön kısmında yer alan şeffaf tabakadır. Normal bir insan korneasının kalınlığı ortalama 560±35 mikron kadardır. Yani bir milimetrenin yarısı kadardır. Kornea kalınlığı normal sağlıklı kişilerde arasında 490-630 mikron arasında değişmektedir. Gözün Yapısı Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Burayı Tıklayınız.

Kornea Anatomisi
Korneanın Gözdeki Yeri ve Korneanın Yapısı

İnsan korneasının bazı katmanları bulunmaktadır. Bunlardan en üstteki tabaka 4-5 sıra hücre tabakası olup epitel tabakası olarak isimlendirilir. Epitel tabakasının hemen altındaki tabaka ise stroma tabakasıdır. Excimer Lazer stroma tabakasına uygulanmaktadır. Açıktır ki stroma tabakasına ulaşmak ve lazer uygulamak için öncelikle epitel tabakasının uzaklaştırılması gerekmektedir. İşte lazer uygulanmadan önce stroma tabasına ulaşma tekniklerine göre excimer lazer yönteminin adı değişmektedir.

PRK Nedir?

PRK işleminde epitel tabakası iki şekilde uzaklaştırılabilmektedir. Birincisi mekanik yöntem olup özel üretilmiş birtakım cerrahi malzemeler kullanılmaktadır. İkinci yöntemde ise kornea epitel tabakası üzerine alkol temas ettirilir ve epitel tabakası gevşetilip yine bir takım cerrahi aletlerle epitel uzaklaştırılır. Daha sonra ortaya çıkan stroma tabakasına excimer lazer uygulanır. İşlem sonrasında korneanın epitel hücreleri kendisini hızla yenileyerek açıklığı kapatırlar ve bu süre genellikle 3 gün sürmektedir. Bu süre içerisinde gözde yanma, batma, kızarıklık, sulanma gibi şikayetler olmaktadır. Bu şikayetlerin daha az olması için PRK işlemi sonrasında kornea üzerine kontakt lensler konulur ve işlemden 4-5 gün sonra muayenede alınır.

Trans-PRK (No-Touch Lazer) Nedir?

No-touch lazer (trans-PRK) işleminde ise epitel tabakasının ortadan kaldırılma işlemi de excimer lazer ile yapılmaktadır.  Yani epitel tabakası lazer ile ortadan kaldırılır ve daha sonra ortaya çıkan stromaya yine excimer lazer uygulanır. Pratikte No-touch lazer işleminin rutin hastalarda klasik PRK işlemine bir üstünlüğü yoktur. Üstünlüğü olan nokta korneası daha önce travmaya maruz kalmış veya başka nedenlerle korneası çok düzensiz olan hastalardadır. Ancak excimer lazer uyguladığımız hastalarda bu şekildeki bir durumla karşılaşma oranı çok düşüktür.

Trans-PRK (No-Touch Lazer) işleminden sonra da epitel hücreleri aynı şekilde yaklaşık 3 gün içinde yenilenmektedir. Bu süre içinde klasik PRK’da olduğu gibi gözde yanma, batma ve sulanma olmaktadır. İşlemden sonra hastaların 1 ay kadar göz damlası kullanmaları gerekmektedir.